Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
65
BLOG

Narzędzia cywilizacyjne: ekonomia

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Tematy "cywilizacyjne"prezentuję na portalu  poczetRP.pl. To teksty "gubią się" w natłoku bieżących komentarzy.

Niemniej -  ta tematyka także powinna być prezentowana jako alternatywa wobec obecnego systemu.

 

 

Chyba najbardziej wyraziste narzędzie cywilizacyjne. A jednak, przynajmniej w naszej strefie kulturowej, pretendujące do statusu wartości.

Tymczasem ekonomia jest ściśle związana z cywilizacją i nawet nie da się jej traktować wspólnie w ramach systemu filozoficznego. Ekonomia cywilizacji akceptującej hierarchiczność jest istotnie różna od tej, gdzie podstawą jest egalitaryzm.

Ekonomię danej cywilizacji należy traktować łącznie z pozostałymi narzędziami cywilizacyjnymi do których zaliczyć należy własność i personalizm. Tylko przy uwzględnieniu ukształtowanego rozumienia tych pojęć można mówić o zasadach ekonomii danej cywilizacji.

 

Obecnie próbuje się nadać walor ogólny, czyli odpowiednik wartości, ekonomii wywodzącej się z zasad cywilizacji żydowskiej, czyli judaizmu. To może przesadne określenie, gdyż judaizm jest modelem cywilizacji hierarchicznej, a nie jest ideą stworzoną przez naród żydowski, chociaż ten ma w jej propagowaniu wielkie zasługi.

Dopóki Cywilizacja Zachodu dominowała na świecie, a jej podstawą były zasady opracowane przez żydowskich myślicieli – wydawać się mogło, że również zasady ekonomii obowiązujące w tej cywilizacji mają ten walor. Ostatnio jednak świat staje się wielobiegunowy, a to ujawnia się także w odmiennych zasadach ekonomicznych jakie w tych systemach filozoficznych są rozwijane. Nie da się, a  stanowi to „zgrzyt” wśród ekonomistów Zachodu, wyjaśnić niektórych decyzji ekonomicznych w takich państwach jak Chiny, Rosja, czy Brazylia.

Efektem jest, że narastają napięcia międzysystemowe, a kryzys  z tym związany zbliża się szybkimi krokami.

 

Także u nas, „na naszym podwórku” zauważalne są istotne różnice w oczekiwaniach społecznych dotyczących rozwiązań ekonomicznych rzutujących na organizację życia względem zasad ekonomii „liberalnej” jaką się wszczepia w Polsce.

Wydaje się, że koniecznym jest na nowo opracować podstawowy kanon zasad ekonomicznych jakie należy stosować przy odbudowie Rzeczypospolitej, co wiąże się ze zmianą systemową (cywilizacyjną). Nie da się bowiem implementować do obecnego systemu rozwiązań ekonomicznych, które mogą być zaliczone do zasad ekonomicznych Cywilizacji Polskiej.

Przykładem są tu np. spółki dorazowe; ich konstrukcja nie jest nastawiona przecież na zysk, a to jest sprzeczne z zasadami ekonomii judistyczno- hierarchicznej.

W Chinach istnieje niepisany kodeks postępowania tzw. guanxi. Niemcy zaczęli tworzyć potęgę gospodarczą stosując się do zasad tzw. ordo-kapitalizmu. Podobne zasady należy opracować względem zasad Cywilizacji Polskiej, a te mogą stać się podstawą budowy ładu ekonomicznego Międzymorza.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo