Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
80
BLOG

Kobieta a cywilizacja; rodzina (1)

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 4

Chcę napisać cykl notek na ten temat. W dość szerokim ujęciu. Poszukuję wspólników. Sam się nie będę wygłupiał (parafraza).

 Podstawą istnienia społeczeństwa jest rodzina....

Czy można tak jednoznacznie twierdzić?

Czy w innych rejonach świata występują tak samo rozumiane związki między kobietami i mężczyznami (o pseudozwiązkach nie ma co wspominać bo to dewiacja)?

Z kolei, aby mówić o rodzinie należy określić, co poprzez to określenie rozumiemy, a może lepiej, co chcemy rozumieć.

Dalej, po tych wstępnych określeniach należy rozważyć rolę kobiety w społeczeństwie - jej prawa, ale i obowiązki.
 
Jeśli zatem chcę, (chciałbym) ustalić model rodziny w Cywilizacji Polskiej - to te elementy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.
 
Rodzina w Polsce przeżywa kryzys. Związki są mało trwałe, a znakomita część rozwodów następuje z inicjatywy, bądź poduszczenia kobiet. Skąd te postawy?
 
Poświęciłem kilka notek wstępnych, które miały na celu wybadanie sytuacji - ustalenie w jakim zakresie kobiety są zainteresowane rzeczową analizą stanu obecnego.
Wnioski są porażające; kobiety nie chcą rozmawiać o swojej roli i obowiązkach społecznych, a każde napomknienie jest traktowane jako obraza. Siebie traktują jako chodzące ideały - "święte", o których doskonałości nawet nie można rozmawiać.
Żadna kobieta nie podjęła się analizy, nawet fragmentarycznej, cech swej płci.
Mało. Nie są w stanie dokonać syntezy postaw. Natomiast ZAWSZE przenoszą dyskusję merytoryczną na sprawy personalne. Drugą cechą jest dostrzeganie i dyskusja szczegółów.
"Najmądrzejsze" - po prostu nie podejmują tematu, co jest świadectwem... no właśnie: inteligencji, czy kindersztuby wyniesionej z domu? A może właśnie brak tego "domu" jest problemem polskiej współczesności?
 
Cóż. Na pewno moje spojrzenie będzie kontrowersyjne. Zapewne też nie pozbawione braków. Jednak całość tematu traktuję poważnie jako istotny czynnik, wręcz podstawowy, przyszłych relacji społecznych.
Mam nadzieję, że inni blogerzy i blogerki także dołożą swoje "trzy grosze". Choćby dla zaprezentowania zdania odrębnego.
 
Zapraszam do współudziału.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo