Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
69
BLOG

Polska, polskość, Polacy; Rzeczpospolita

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Podsumowanie. Uwagi końcowe.

Zaprezentowany cykl tematyczny odnoszący się do podstawowych pojęć związanych z tradycjami polskimi, a wskazujący źródła filozoficzne kształtowania się polskiej odrębności cywilizacyjnej - jest jedynie szkicem, a i to "in stato nascendi", czyli w trakcie tworzenia.

 
Całość stanowi książkę "Systemy filozoficzne a polskość" - dostępną  w wersji drukowanej jak i elektronicznej.
Treść stanowi rozszerzoną względem zawartości wcześniej wydanej książki "Cywilizacja Polska", a i to, już w trakcie zamieszczania cyklu pojawiło się kilka tematów, które są istotne dla całego wywodu. Jednym z nich  był tematem notki "Kaczyński iudex = Dagome iudex", którego najważniejszym przekazem jest stwierdzenie, że na kształtowanie przemian w Polsce miał wpływ nie tyle Chrzest, co właśnie akt Dagome iudex.
Ale pojawiło się kilka innych wątków równie ważnych, a na pewno inaczej naświetlających zdarzenia historyczne.
W drugim numerze miesięcznika "Polityka Polska", pisma związanego ze środowiskiem Klubu Inteligencji Polskiej i partią Jedność Narodu, pojawił się tekst prof. Bielenia "Pułapki charakteru narodowego". Zostałem poproszony o uwagi polemiczne na ten temat. Te uwagi zawarłem w tekście "Pułapki doktryny narodowej".
Innym tematem, który wypada naświetlić jest kwestia sposobu finansowania państwa: czy drogą podatków, czy też składek. Ważna kwestia mająca znaczenie nie tylko semantyczne, chociaż na pierwszy rzut oka taką się wydaje.
A natury rozważań ponadsystemowych, kierunkiem myślenia prowadzącym do poczucia jedności świata są skojarzenia i refleksje dotyczące słów Chrystusa: "Ja jestem Drogą, Prawdą, Życiem". Słowa niezwykłe - bo trafne, ale zadziwiające w kontekście wcześniejszego trybu nauczania. Temat dopiero kształtuje się w mojej głowie.
 
Jest jeszcze szereg innych tematów nawiązujących, czy rozszerzających przedstawiony tok narracji. Będę teksty tematyczne zamieszczał sukcesywnie  - po napisaniu.
 
Niemniej - przedstawiony tok narracji jest wystarczający do podjęcia rozważań nad kształtem organizacyjnym Polski, sposobem i zakresem przeprowadzenia zmian.
Nie uchylam się od udziału w tym procesie, ale też nie jest moim zamierzeniem tworzenie struktur realizacyjnych. To może zaistnieć tylko wolą ludzi chcących już nie naprawy, a odbudowy Rzeczypospolitej.
Ważne, aby to rzeczywiście była Rzecz Wspólna, a nie kolejna forma zawłaszczona przez manipulatorów lub oszołomów.
 

Zamierzeniem zamieszczenia  cyklu teraz - było przedstawienie alternatywy dla koncepcji zmian jakie pojawiają się w środowiskach patriotycznych. Mam nadzieję, że rozważania te zostaną wzięte pod uwagę. 

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo