Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
208
BLOG

"Nowe" podstawy fizyki. Przestrzenie

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 70

 

W poprzedniej notce zasugerowałem istnienie „przestrzeni prędkości” wskazując na „powierzchnię prędkości” jaką tworzy kierunek prędkości światła z kierunkiem prędkości obiektów materialnych.

 

Tu jeszcze kilka uwag.

Wspomniane ujęcie jest prostym nawiązaniem do tzw. skrócenia Lorentza. I jednocześnie implikuje pytania.

W niedawnej notce u AJ traktującej o GSM były uwagi o błędach, które są kompensowane „inżynierskimi poprawkami”.

 Znaczy teoria teorią, a liczyć trzeba po prawdziwości;-)

 

Jest jednak pytanie, jakie są możliwe źródła błędu?

 

Dwa spostrzeżenia.

 

Pierwsze, że „kierunek” prędkości obiektów materialnych nie musi być prostopadły do kierunku prędkości światła, a takie są podstawy skrócenia Lorentza.

 

Drugie, że metryka nie musi być liniowa. W szczególności jest wielce odpowiednie, że mamy do czynienia z metryką kołową; w takim przypadku zawsze mamy do czynienia z „odległością prędkościową” między obiektami materialnymi, a światłem,  o stałej wartości.

 

Swego czasu, w dyskusji ze Stanisławem Hellerem, wskazywałem, że naszą rzeczywistość należy traktować jako „wewnętrzną”. Tu przypominam tamtą uwagę.

 

Z kolei nawiązując do swoich wcześniejszych spostrzeżeń o tylko lokalnej prawdziwości przestrzeni euklidesowej, w małym zakresie różnic prędkości, wspomniane skrócenie jest dobrym przybliżeniem. Na małym odcinku prosta i łuk o dużym promieniu niewiele się różnią. Odchylenia mogą pojawiać się wraz ze wzrostem prędkości.

Jak dotąd w historii dziejów ludzkości były one niezauważalnie małe. Teraz nieco wzrosły, ale dalej są niewielkie.

Zatem – czas pokaże prawdziwość tego ujęcia.

 

Czytelnika proszę o zwrócenie uwagi, że te rozważania tyczą prędkości,  a nie przestrzeni geometrycznej; w odniesieniu do przestrzeni często na blogu AJ pojawiają się sugestie o naszej rzeczywistej przestrzeni bądź to w kształcie lustrzanego odbicia grzyba (ostatnio), bądź o postaci fraktalnej.

 

Przestrzeń prędkości

 

Na razie, między kierunkiem prędkości światła, a kierunkiem prędkości obiektów materialnych mamy "powierzchnię prędkości". Do utworzenia "przestrzeni prędkości" potrzebny byłby trzeci wymiar prędkościowy.

Naturalnym byłoby wskazanie, że trzecim kierunkiem/wymiarem powinien być tworzony między prędkościami światła.

Ostatnio pojawiły się informacje, że występuje różnica prędkości między światłem o różnej długości fali.

Podobne twierdzenia występują w teorii prof. Bazijewa, a głoszone przez Waldemara.

 

Warto zwrócić uwagę, że rozważania o relacjach między „obiektami świetlnymi” nie są prowadzone. Jedynie Stanisław Heller zaznaczał, że światło oddziałuje jedynie po dotarciu do obiektu materialnego; brak oddziaływania „bocznego”, o wstecznym już nawet nie wspominając.

 

No i jest problem jako, że początek takiego układu współrzędnych nie pokrywa się z wcześniej tworzonym układem współrzędnych "płaszczyzny prędkości".

 

Właśnie dlatego stwierdziłem, że czas, prędkość i przestrzeń geometryczna są jednowymiarowe, a tworzą quasi-wymiary, których ilość może być większa od jedności. Jednak w odniesieniu do elementów podstawowych zawsze relacje między nimi występują po zredukowaniu do wymiaru podstawowego.

 

Wnioskiem z tych uwag jest przekonanie, że trzeciego (dalszych) wymiarów  "przestrzeni prędkości" należy szukać w innym ujęciu , a podstawowym jest ustalenie wspólnego początku współrzędnych.

Ten problem tyczy także przestrzeni geometrycznej i czasu.

 

Przestrzeń czasu.

 

Obawiam się, że to, co tu napisałem daleko odbiega od „normalnego” rozumowania. Tymczasem w odniesieniu do czasu jest to i tak myślenie nie odbiegające od realiów. Dlatego tę część pozostawię na inną okazję – gdy obecne opisy staną się bardziej przyswajalne.

 

PS. To dalej nie są końcowe ustalenia.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie